Prelegenci


Piotr Sokołowski

Piotr Sokołowski (znany również jako Vitek) - wyznaje zasadę: "lepiej żyć stojąc, niż umrzeć na kolanach" ;). Optymista, którego trapi tylko jeden problem - jak zrealizować wszystkie plany i marzenia w ciągu jednego życia. Wyprawa przez Polskę to jeden z takich planów, który wreszcie doczekał się realizacji. Inne pomysły to Korona Ziemi (na koncie już Mt. Blanc, Elbrus, Aconcagua, McKinley i Góra Kościuszki), zwiedzenie wszystkich krajów Commonwealth'u, "joyride" przez USA od wybrzeża do wybrzeża, opłynięcie świata śladami Leonida Teligi, itd., itd. Najbliższa wyprawa (2016): "Polska Zachód-Wschód w 30 dni". Prywatnie: mąż, ojciec, syn, brat i stryj, a nawet potrójny ojciec chrzestny.

Podczas „PodRóżni ­ festiwal o krok dalej” opowie o wyprawie „Polska Południe- Północ w 30 dni”, pieszej wędrówce od najbardziej na południe wysuniętego punktu w Polsce (góra Opołonek w Bieszczadach) do północnego (Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze), którą zrealizował wspólnie z Jolą Piotrowską oraz Tomkiem Pławskim.

Celem wyprawy nie był marsz sam w sobie, a stworzenie wydarzenia, które pozwoli poznać lepiej Polskę pod każdym możliwym względem: turystyczno-krajoznawczym poprzez pokazanie piękna Polski lokalnej, geograficznym, historycznym, patriotycznym a nawet sentymentalnym. Uczestnicy wyprawy pokazali, że nie trzeba podróżować w dalekie zakątki globu, żeby przeżyć wspaniałe przygody. Udowodnili również, że może to zrobić każdy – nawet ludzie oderwani od codziennej wielogodzinnej pracy przy komputerze, przy dobrych chęciach, odpowiednim planowaniu i odrobinie fantazji mogą zorganizować niepowtarzalną i zapadającą w pamięć przygodę.

Po wyprawie powstała książka będąca opowieścią, dziennikiem wyprawy i przewodnikiem w jednym. Polska Południe-Północ w 30 dni stanowi opis niezwykłych zdarzeń, odwiedzonych miejsc, poznanych ludzi i przemyśleń związanych z wyprawą, a czasem zupełnie od niej oderwanych. Patronem książki jest znany polski podróżnik i polarnik, Marek Kamiński, który napisał o niej: „Świetna opowieść! Podczas własnej wędrówki do Santiago z zainteresowaniem prześledziłem losy autorów, którzy postanowili na chwilę oderwać się od cywilizowanego świata. Wyruszyli ku własnym marzeniom i przemierzyli całą Polskę. Z poczuciem humoru opisują bliskie mi zjawisko drogi, pokazując, jak fascynująca, pełna przygód, a zarazem trudna może ona być. Udowadniają, że nie trzeba jechać na koniec świata, aby dokonać niesamowitych odkryć. Wystarczy odrobina ciekawości połączonej z pomysłowością. Książka stanowi również świetny przewodnik po Polsce, który prowadzi czytelnika po dotąd nieznanych zakątkach naszego kraju. Autorzy pokazują, że warto podążać za marzeniami! Szczerze polecam!”

Najlepszym opisem wyprawy, który w pełni oddaje jej charakter jest fragment książki „Polska Południe-Północ w 30 dni”, którą znajdziecie tutaj.