Panel dyskusyjny: jak zorganizować festiwal podróżniczy
Martyna ‚Fiołek’ Fijołek, Tomasz Labus

Fiołek i Tomek przedstawią nam swoje dwa punkty widzenia na organizację Festiwalu podróżniczego. Martyna przez 4 lata organizuje Festiwal PodRóżni, a przez dwa lata (2016 i 2017) była jego głównym koordynatorem. Tomek jest organizatorem Poznańskiego festiwalu Śladami Marzeń.

Panel będzie mieć formę luźnej dyskusji, a spytać można na nim dosłownie o wszystko. Począwszy od pomysłu, który rodzi się nam w głowach, poprzez uporzadkowanie go, zebranie funduszy, wybór odpowiedniego miejsca, dobór prelegentów, ułożenie planu i harmonogramu, po prace organizacyjne na miejscu i rozliczenie. Dwa różne festiwale, dwa sposoby na organizację, ale jeden cel – aby wszyscy wyszli zadowoleni!

Fiołek o Festiwalu PodRóżni

PodRóżni – Festiwal o krok dalej narodził się w głowach organizatorów w wakacje 2015 roku, a do prac przystąpiliśmy już we wrześniu. Założenie było jedno – uciec z miasta, wydostać się z sal wykładowych i wyrwać na łono natury, gdzie jest nasze podróżnicze, naturalne środowisko i stworzyć jak najbardziej rodzinną atmosferę, gdzie zarówno organizator, zaproszony gość czy uczestnik może poczuć, że jest częścia i tworzy to wydarzenie.

Festiwal nie miał być jednym z wielu, na którym zapraszamy gości na prelekcję w sali z równo ułożonymi krzesłami. Chcieliśmy, aby był on jak najbardziej spójny z naturą i historią, dlatego pierwsze dwie edycje odbyły się na Twierdzy w Srebrnej Górze, a dwie kolejne – na ruinach Zamku w Ząbkowicach Śląskich. Wszystko dzieje się w plenerze. Nie zależy nam na tłumach, a wręcz przeciwnie – cenimy sobie kameralność i wspólne wieczorny przy ognisku.

Festiwal co roku przyciąga ok. 300-400 uczestników z całej Polski. Oprócz prelekcji uczestnicy mają do wyboru jeszcze (wymienne w zależności od edycji): warsztaty, wolną scenę prelekcyjną, scenę filmową, wystawy fotograficzne, festiwal food-trucków, stoiska wydawnicze.

Tomek o festiwalu Śladami Marzeń

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń jest jedną z największych imprez podróżniczych w Polsce i największym festiwalem podróżniczym w Wielkopolsce. Podczas ostatnich edycji imprezy zgromadził około 6 000 widzów z całej Polski, którzy z zapałem przyjeżdżają z bliższych i bardziej oddalonych miejsc, aby w fantastycznej atmosferze posłuchać o niesamowitych przygodach podróżników, globtroterów i obieżyświatów.

Każda edycja Festiwalu to dziesiątki warsztatów, prelekcji, spotkań z autorami książek, 3 dni niesamowitej przygody, podzcas której w jednym miejscu można odwiedzić zarówno Polskę jak i najdalsze zakątki świata. Zapraszamy już na kolejną – VII edycję imprezy, która odbędzie się 1-3.02.2019 w Poznaniu.

Od  2013 roku Festiwal, odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów  Poznańskich, jako impreza towarzysząca Targom  Produktów i Regionów Turystycznych Tour Salon. Jego pomysłodawcami i organizatorami są Jaśmina i Tomasz Labus – pasjonaci podróży, zakochani w Ameryce Środkowej i Południowej.